" />חיות בר נדירות, כפרים אותנטיים ואפילו פסטיבל היפ הופ: המלצות לטיול ספארי באפריקה | Baolm
יש אטרקציות ומסעדות, אין מעבר בין האיים: חופשה מהסרטים במלדיביים בזמן הקורונה
פברואר 17, 2021
אחרי שיוון הודיעה ש-10,000 ישראלים מחוסנים ייכנסו בשבוע: מצאנו טיסות ישירות ב-41$!
מרץ 23, 2021

חיות בר נדירות, כפרים אותנטיים ואפילו פסטיבל היפ הופ: המלצות לטיול ספארי באפריקה

חיות בר נדירות שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר בעולם; מרחבים עצומים עם נופים עוצרי נשימה; חוויות חד פעמיות, טיולי ג’יפים מטורפים ועוד. לטוס אמנם עדיין אי אפשר בשל מגבלות הקורונה, אבל נראה שבקרוב מאוד נוכל לחזור להתחיל לתכנן חופשות. ניצלנו את העובדה שהשמיים סגורים כדי לשוחח עם אסף כהן, הבעלים של חברת הטיולים Red Pineapple המתמחה בהפקת טיולים מיוחדים, שצפה בעונת הנדידה בגבול שבין טנזניה לקניה בחמש השנים האחרונות. 

הטיפים של אסף לטיול ספארי מוצלח בסוואנות של אפריקה

עד שהגעתם לספארי באפריקה, מומלץ לבלות יותר מיום אחד בכל מקום. תהיו בטוחים שאתם לא קרובים אפילו לנקודה שבה ייגמר לכם מה לעשות ואתם עוד תגלו שאפילו חיים שלמים לא מספיקים על מנת שזה יקרה. במהלך הימים הנוספים הללו, ודאו שאתם מקדישים כמה שעות להמתנה עד שיקרה משהו. הגנו יכול להיות בלתי החלטי בצורה מדהימה והמתנה עד שהם יעשו צעד, משמעותה לחכות שעות על גדות נהר. למרות זאת, אין ספק שהחצייה לה חיכיתם שעות רבות היא מתגמלת ביותר, במיוחד אם קיבלתם הזדמנות לראות את העדרים מתאספים ומצטברים ואת המומנטום נבנה. זה כל כך חבל לי שאנשים מוציאים כל כך הרבה כסף לבוא לכאן ואז מפספסים חצי מהדברים הטובים רק כי הם ממהרים.

אל תהיו גנו

מומלץ להגיע לאחר “שהעדר” כבר עזב. סוף ספטמבר ואוקטובר הם החודשים המושלמים לצפות בחציית הנהרות ופברואר/מרץ הם אידיאליים עבור עונת ההמלטות.

צאו לספארי רגלי 

דברים שרואים מכאן לא רואים משם, ודברים שרואים ברגל לא רואים מהרכב. לדוגמה, במהלך אחת ההליכות שלנו, מצאנו שני גנואים מתים שנגחו אחד בשני באלימות רבה כל כך שהקרניים שלהם התנתקו בצורה שהרגה אותם. בנוסף ראינו טורפים, מזג אוויר קיצוני, חרקים ושלל הצמחים – את כל הדברים הקטנים שכלי רכב מהירים מדי ורועשים מדי לא יאפשרו תמיד לראות.

תפיקו את המיטב מרכב פרטי, מהתצפיתן ומהמדריך

לעיתים קרובות הגנואים חונים בלילה ואנחנו שומעים אותם מתחילים לנוע בבוקר. כנסו לרכב שלכם וצאו לדרך! תזמנו נכון את היציאה שלכם לספארי וכך תפיקו את המיטב מהטיול. אתם צריכים להיות המובילים של ה”סירה” שלכם.

חציות נהר

אם זה המחזה שאותו אתם מעוניינים לראות, אני ממליץ להתחיל בשמורת מסאי מארה בטנזניה. תחנו לילה בשמורה פרטית, במארה הגדולה יותר של קניה, אשר שמאפשרת לכם ללכת, לצאת לסיורים ליליים, ליהנות מארוחות ערב בסוואנה ולישון בחוץ. 

לאחר מכן מומלץ להמשיך דרומה לסרנגטי, שם תבינו שיש רק דרך אחת בה ניתן לנצח את המארה – בחציית נהרות של הגנואים בטנזניה. שם, יש פחות כלי רכב מאשר במעברי מסאי מארה, וכשהמחנות ממוקמים קרוב לנהר, אתם לעתים קרובות תהיו הראשונים בזירה בזמן שעדרים מיואשים פורצים לאורך המים.

הנוף האנושי

אי אפשר לבקר בקניה או טנזניה מבלי להתרשם מהמקומיים ומהפגש עם התרבויות המקומיות. בטיול הספארי הבא שלכם, תעשו לעצמכם טובה וגשו לקבל הצצה מהעושר התרבותי, הדתי וההיסטורי שנמצא בקניה וטנזניה, ותחזו בתהליכים הטבעיים של ההתפתחות והשינויים שמתרחשים בשתי המדינות. מעניין גם להיכנס לסמטאות הצרות, לראות איך הם חיים, מה אוכלים, להסתובב בשווקים, לבקר בכפרים המקומיים ולהיחשף לתלב

ושות ולאורח החיים המיוחד. השילוב יוצא הדופן הזה יוצר עושר תרבותי אדיר, אך גם קושי לאחד בין השבטים ובין התרבויות.

פסטיבל

כדאי להגיע לעיר ארושה בחודש אוקטובר, וליהנות מפסטיבל מסורתי בשם Trinity Hiphop Festival. זהו פסטיבל מוסיקת היפ הופ, הנערך במשך ארבעה ימים באוקטובר, בו תהנו ממגוון של מופעי שירה וריקוד, מוסיקת היפ הופ באנגלית וגם בסווהילית.

עונת ההמלטות

עונה זו פונה לחובבי הספארי הוותיקים יותר, ומתמקדת בהיבט הפחות מוכר של הנדידה.

עוצמתו המוחלטת של המחזה הזה לבדה מצדיקה ספארי. זה גרם לי להבין די מוקדם כי נקודת תצפית אחת בלבד לא תכסה אותו. ניתן לחזות בחיות פרא ותרבות מסאית בדרום הסרנגטי. תמצאו שם צ’יטות, ואת בקתות העץ טורטיליס וחווית ספארי עמוסה בבעלי חיים, צפונה יותר בקוסיני. וכמובן, נדידת החיות נמצאת בכל מקום.

משמעות עונת ההמלטות היא שאתם יכולים לנהוג במשך חמש שעות ותמיד תהיו מוקפים בגנואים, עד לאן שהעין מצליחה לראות. בהינתן השטח השטוח והפתוח שם, זה באמת אומר משהו. אין צורך לומר שפעולות הטרף כאן מרהיבות. אישית, אני חושב שהיא הכי טובה במרץ, כאשר הגנואים הצעירים הם בני כמה שבועות ומסוגלים לספק לצי’טות תחרות הוגנת.

אני אוהב את הפריבילגיה שיש בלראות את שתי הקצוות של המעגל הטבעי שלהם. אנחנו לעיתים קרובות מתבדחים על כך שהיינו שמחים לקשור חוט אדום על אחת מהקרניים של גנו שרק נולד, ולראות אם אנחנו יכולים למצוא אותו מנטר מעל הנהר כשנחזור שוב למחנה צפונה יותר, בסרנגטי הצפונית. יום אחד זה עוד יקרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *