" />הטיול הנדיר שלא היה: המסע הקסום לנקודת הג'י של ליקוי החמה בפטגוניה הפראית | Baolm
החוף היפה בעולם, ריזורט מהסרטים ומסעדה בלתי נשכחת: המקומות הכי שווים באיי סיישל
דצמבר 13, 2020
יש אטרקציות ומסעדות, אין מעבר בין האיים: חופשה מהסרטים במלדיביים בזמן הקורונה
פברואר 17, 2021

הטיול הנדיר שלא היה: המסע הקסום לנקודת הג’י של ליקוי החמה בפטגוניה הפראית

ֿקצת לפני ששנת 2020 המקוללת הגיעה לסיומה, ב-14 בדצמבר 2020, הייתי אמור לחזות באירוע נדיר, פלא טבע של ממש, אי שם בפטגוניה הפראית: ליקוי החמה עוצר הנשימה הנשקף בדיוק בגבול הפטגוני שבין ארגנטינה וצ’ילה. 

שמי אסף כהן, ואני הבעלים של חברת הטיולים לנוסע העצמאי Red Pineapple. בתחילת דצמבר, הייתי אמור להוביל מסע מיוחד לקבוצת מטיילים קטנה, לארגנטינה וצ’ילה במטרה לחזות באחד מאירועי הטבע הנדירים ביותר, שהוא ליקוי החמה בגבול שבין המדינות. אלא שבעקבות התפשטות נגיף הקורונה בעולם, המסע התבטל, או יותר נכון נדחה באופן זמני, ובמקום זאת החלטתי לשתף אתכם במה שאמור היה להיות (ויהיה בעתיד) טיול של פעם בחיים. 

השאיפה הייתה להגיע עם המטיילים למחנה גלמפינג מיוחד בטרס ריוס, וממנו למקום שאותו המומחים מכנים “נקודת הג’י של ליקוי החמה” – המקום המושלם לצפות ממנו בפלא הטבע המרהיב ובנופים המחוספסים שנראים כאילו נלקחו מעולם אחר וכמובן בפיידרה דל אגווילה – או בשמה האחר “אבן הנשר”.

אתר קמפינג יוקרתי ומיוחד (צילום: Glamping Patagonia)

ריקוד של כוכבי הלכת

הכול החל בימים האחרונים לשנת 2019, אז קיבלתי אימייל נרגש מסרג’יו – אחד השותפים שלי בדרום אמריקה. סרג’יו הודה ש”ההתרגשות לראות את ליקוי החמה ענקית”, וציין כי כמעט כל בתי המלון באזור כבר בתפוסה מלאה אחרי שהוזמנו חודשים ארוכים מראש. 

הכול טוב ויפה, אבל אני רציתי משהו קצת אחר כדי לציין את האירוע יוצא הדופן הזה. משהו אקסקלוסיבי, יחיד במינו, שמורכב לתכנן אותו.

ב-14 בדצמבר 2020, בארבע ורבע אחר הצהריים, העולם שקע בחושך שמיימי וזמני. כאשר הירח עשה את המעבר בין כדור הארץ לשמש, אלו שהביטו (בצורה בטוחה, כאשר עיניהם מוגנות) אל השמיים הכוזבים חוו – למשך 2 דקות ו -10 שניות – את אחד המפגשים הנדירים והמרהיבים ביותר שיש עם עולם הטבע. 

אוהלים וחדרי בועה עם מיטות מפוארות (צילום: Glamping Patagonia)

כמובן, העוצמה של כל ליקוי חמה תלויה בסיבוב כדור הארץ – ומהמיקום שממנו צופים בו. בכל התרחשות ישנה נקודה שבה הליקוי מגיע ל”טוטליות” – היכן שנראה כי הירח מוחק את השמש כולה, ולא רק חלק ממנה. השנה, בשנת 2020, ליקוי החמה יגיע לטוטליות מוחלטת רק על פני רצועה צרה מאוד של כדור הארץ. וכפי שסרג’יו ציין, הרצועה הזאת תיפול לאורך אזור ספציפי בלבד בפטגוניה.

למעלה מ-15 שנה שארגנטינה היא אחד היעדים המועדפים עליי, ונערצת על ידי הלקוחות של Red Pineapple. מערכת היחסים הזו עם סרג’יו היא הסיבה שאנחנו מאזינים היטב כשהוא מתרגש ממשהו. 

אז ידעתי – כבר מההתחלה – שזה הולך להיות משהו מיוחד באמת. ולכן, התחלתי לעשות שיחות ולרשום הערות. ואז עלה לי רעיון ממש ממש טוב.

“אכלו את השמש”

לפני עלייתה של האסטרונומיה המודרנית, האירוע של ליקוי חמה עורר פרשנות אלוהית ראויה. עבור האינקה של פרו, שהאימפריה שלה התרחבה עד לפסגות הרי האנדים, היעלמות השמש נתפסה כבשורה רעה, וסימן לכך שהאלים לא מרוצים. לעתים אף נאמר כי לא ניתן לפייס על ליקוי באמצעות שום דבר אחר מלבד קורבן אנושי. כאשר כוכבי הלכת נעו בדרכים מוזרות, העולם העתיק חיפש לעיתים קרובות פתרונות שקשה לדמיין.

אך השאיפות שלי שונות מאלו שהיו לבני האינקה, או “אנשי ההרים” (כפי שהיו מוכרים, באימה, בקרב הילידים בני שבט הצ’ארואה בארגנטינה של המאה ה-16). במקום זאת, מטרתי בדצמבר 2020 הייתה לחגוג את ליקוי החמה עם הרמת כוסית – ונסיעה למקום הספציפי בארגנטינה בו הוא יתגלה בעוצמתו הבולטת ביותר “נקודת הג’י של ליקוי החמה”. במקום לרעוד מפחד, חלמנו לייצר מרחב בו יוכלו המטיילים לספוג את האירוע יוצא הדופן הזה עם היקרים להם ביותר – לחוות מסע (וסוף של מסע) שרק קומץ של אנשים יוכלו אי פעם לעבור. יתרה מכך, זה אמור היה לגלם בדיוק את הגישה החשובה תמיד של החלפת הפחד בתקווה; של אכפתיות, לא של הפחדה. אם פעם חששנו מהרגע בו “נאכלת השמש”, רצינו להתכנס כדי לחגוג את הרגע הזה כהתחלה של משהו חדש.

אבל כדי לחוות את ליקוי החמה במלוא העוצמה שלו, יש לצאת למסע אל עבר אזורים ומקומות לא ידועים.

וזה בדיוק היכן שאני וחברת Red Pineapple נכנסים לסיפור.

יש גם שף פרטי ונוף מהפנט (צילום: Glamping Patagonia)

מחנה יוקרתי בערבות פטגוניה

בקתת טרס ריוס היא מקום מפלט יוקרתי הממוקמת בסן מרטין דה לוס אנדס, עיר קטנה במחוז נאוקן בארגנטינה, ממש למרגלות הרי האנדים. יערות מתגלגלים של עצי אורן שמתנשאים מעל גבעות גבשושיות שנחשפו לאחר הנמסות הקרחונים הצוללים באגמים מרגיעים בצבע כחול מחשמל. זהו חלק נידח ודרמטי של העולם; וטרס ריוס הוא המקום שבו יוקם מחנה האוהלים היוקרתי, לפני שממשיכים עמוק יותר אל השטח הסוריאליסטי ועוצר הנשימה של פטגוניה, כדי לחוות את ליקוי החמה עצמו.

המחנה, הממוקם בעמק קולון קורה, הוא אזור צפוף בעצי צפצפה, ערבה ופרי, שרבים מהם בני למעלה מ-120 שנה. זה המקום שממנו ניתן לסקור את הפסגה המושלגת בגובה 3,650 מטר של הר הגעש המפואר לנין, לדוג בנהרות המקומיים ולחצות ברכיבה על סוסים על פני נופים שלא ניתן לתאר את יופיים במילים. את היום הראשון אמור היה לסכם ברביקיו ארגנטינאי מסורתי במקום הלינה שהוא מחנה בר-קיימא המבוסס על כיפה מתנפחת, ששומרת על צורתה באמצעות מערכת אוורור שקטה שגם מרעננת את האוויר, ושומרת על הטמפרטורה מושלמת בלי קשר לתנאים בחוץ. היתרון שבשהות בבועות די ברור כשחושבים על כמה מהמקומות המדהימים בהם הן נמצאות. המחנה כולל אוהלים וחדרי בועה עם מיטות מפוארות; שף פרטי המבשל את כל הארוחות, מתקני ספא ומספיק אוכל, יין וציוד שדואגים שלא יחסר כלום. לוקאס – מקומי ומומחה בערבה הפטגונית – הוא זה שמנצח על כל החוויה. מדורות עם רעש מתפצפץ, אוכל מסורתי, שמיכות רכות, יין פתוח – והספירה לאחור עד לליקוי החמה;

לא מוגבל על ידי זיהום אור, לא מוסתר; ומוצג בדרמטיות המקסימלית שלו.

צילום: Glamping Patagonia

זה בכלל שייך לכדור הארץ? 

ביום הליקוי החמה עצמו, אני והמטיילים אמורים היינו לצאת לדרך לאורך ערבות פטגוניה ועד למפגש הנהרות צ’ימחוין ואלומין – שני נהרות קדומים שאותם חוצים בעזרת סירה, לפני שממשיכים במסע אל המוקד המרכזי של ליקוי החמה: פיידרה דל אגווילה, “אבן הנשר”.

זהו מקום של סלעים מסוקסים ושטח שלא נראה כאילו הוא שייך לכדור הארץ; מוכתם עם אדמה חומה בהירה ויערות של סמר ועצי אראוקריה; ירוקים ומחטניים. כ200- ק”מ מנאוקן, בירת המחוז, הרמה הזו היא שטח של הרי שולחן, בעלי שוליים של אגמים ותצורות אבן שלא מהעולם הזה. זהו מקום בלתי נשכח; מאובק, בהיר ומבריק, עם ‘פסגה’ מיוחדת מאבן (“האבן” עצמה) שבה אפשר להתמקם בצורה הולמת עבור ליקוי החמה. כפי שציינתי, מומחים מכנים אותה “נקודת הג’י של ליקוי החמה”, או הנקודה המושלמת לצפות ממנה בליקוי החמה מתרחש.

אחרי הכול, לחות גבוהה יותר והיעדר תשתיות מרכזיות או התיישבות אנושית באזור הזה, מוודאים כי שמי הלילה בפיידרה דל אגווילה הם עזים במיוחד; לא עמוסים בזיהום אור ובהתערבות של רעש אחר. כאן זה המקום בו ליקוי החמה הוא בחוזקה המקסימלית שלו ועם ההשפעה העוצמתית ביותר.

(צילום: Glamping Patagonia)

“מסלול” ליקוי החמה התרחש בין השעות 11.45 עד 2.35 אחר הצהריים, והציג את התהליך ההדרגתי והאיטי שבו הירח עובר על פני השמש – משפשף את האור לאט לאט עד שבמשך 2 דקות ו- 10 שניות קסומים, הוא מוחק אותה “לגמרי”. חמושים בטלסקופים ובמשקפיים לצפייה בליקוי החמה, המטיילים שיגיעו בעתיד לנקודה הקסומה יחוו את הליקוי בצורה הברורה והמהממת ביותר שלו.

בסופו של דבר, זו הזדמנות שבה רק מעטים יזכו – לראות את ליקוי החמה ההיסטורי הזה במקום רומנטי ודרמטי שלו אין מתחרים; רק הם וחבריהם לטיול והשמש והירח שמעליכם.

כנראה שזאת הייתה הדרך המושלמת לסיים את השנה הקשה הזאת…

לצערנו כמו שאמרתי קודם, המסע המופלא והחד פעמי לא יצא בסופו של דבר לפועל בגלל הקורונה. ללא ספק, השנה הזאת תיזכר כאחת הקשות ביותר שחווינו באופן קולקטיבי. אבל זאת גם בדיוק הסיבה לכך שאנחנו מסתכלים קדימה בשקיקה רבה ובטוחים שבקרוב נוכל לנוסע שוב לארגנטינה וצ׳ילה. 

הרי לא באמת חייבים למצוא סיבה לנסוע לשם…

צוות בעולם
צוות בעולם
צוות בעולם - מומחים לחו"ל. טיסות במחירים מגוחכים, דילים למלונות וטיפים והמלצות ליעדים הכי שווים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *